Lymfatický systém a krása

Keď sa povie lymfatický systém, často si predstavíme potrebu dostatočného pitného režimu a občasné podstúpenie lymfatickej masáže pre jeho správne fungovanie. Tento „dopravný systém“ tela, ktorý odvádza škodliviny, je viac ako dôležitý nielen pre našu vonkajšiu krásu ale aj pre našu imunitu. Zohráva dôležitú rolu v odstraňovaní odpadových látok, baktérií a toxínov. Okrem toho, lymfatický systém je nevyhnutný pre transport tukov z čriev do krvného obehu a zabezpečuje distribúciu kyslíka, živín a hormónov do buniek. Jeho funkčnosť je dôležitá aj pre udržanie rovnováhy medzi krvou a tkanivami a v lymfatických uzlinách dochádza k produkcií lymfocytov, ktoré sú dôležité pre imunitnú odpoveď.

Ako teda podporiť lymfatický systém?

 • Prvým krokom je hydratácia. Dostatočný príjem vody zabezpečuje plynulý tok lymfy.
 • Zároveň je dôležité obmedziť sedavý spôsob života a nájsť si aktivitu, ktorá vás bude baviť – či už ide o chôdzu, beh, plávanie, tanec alebo iná aeróbna činnosť.
 • Zdravá strava, bohatá na ovocie, zeleninu a celozrné produkty, zohráva rovnako dôležitú rolu, ako aj vyhýbanie sa alkoholu a kofeínu.
 • Praktikovanie hlbokého dýchania a jogy môže tiež prispieť k lepšiemu prietoku lymfy a detoxikácii tela.
 • Pre rozprúdenie lymfy môžete vyskúšať striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou, čo je obzvlášť prospešné pre lymfatický systém nôh.
 • Podpora lymfatického systému môže prísť aj z prírodných zdrojov, ako sú echinacea, kurkuma, čakanka, šípky, zázvor, nechtík alebo citrónová tráva.
 • Ponorenie do kúpeľa s epsomskou soľou, bohatou na horčík a síru, otvára póry, podporuje potenie a zlepšuje cirkuláciu tekutín v tele.

A ako vplýva fungovanie lymfy na našu vonkajšiu krásu?

 1. Kvalita pokožky: Správne fungujúci lymfatický systém efektívne odvádza toxíny a odpadové látky z tkanív, vrátane kože. Ak je lymfatický systém zanesený alebo nedostatočne aktívny, môže to viesť k akumulácii toxínov, čo sa môže prejaviť ako matná pokožka, vyrážky alebo akné.

 2. Znižovanie opuchov: Lymfatický systém má čo dočinenia s reguláciou tekutín v tele a teda pomáha pri znižovaní opuchov, vrátane tých na tvári. Pravidelná lymfodrenáž alebo masáž môže pomôcť zmierniť opuchy okolo očí a iných častí tváre, čím prispieva k sviežejšiemu a odpočinutému vzhľadu.

 3. Podpora cirkulácie: Lymfatický systém pomáha pri cirkulácii a distribúcii živín a kyslíka do buniek, vrátane kožných buniek. Zlepšená cirkulácia znamená lepšiu výživu a okysličenie pokožky, čo prispieva k jej pružnosti, pevnosti a žiarivosti.

 4. Celulitída: Lymfatická masáž alebo iné metódy zlepšujúce funkciu lymfatického systému môžu tiež pomôcť v boji proti celulitíde. Tieto techniky pomáhajú pri rozptyľovaní zadržiavanej tekutiny a toxínov, ktoré prispievajú k vzniku "pomarančovej kože".

Preto je dôležité udržiavať lymfatický systém v dobrej kondícii a tak podporiť nielen vnútorné zdravie, ale vonkajšiu krásu, zdravie pokožky a celkové pocity pohody.

LA PAULA ODPORÚČA:

Coffee Scrub & Mask

Exfoliačný a zoštíhľujúci rituál – intenzívne spevňujúca a zoštíhľujúca maska na tvár a telo s pílingovým účinkom. Nová verzia obsahuje extrakt zo zelenej kávy (kombinácia kyseliny chlorogénovej a kofeínu urýchľuje rozpad tukových buniek a predchádza vzniku celulitídy). Vďaka vysokému obsahu liporeductylu tento prípravok pri používaní na tvár zlepšuje kožný tonus a koriguje kontúry tváre, je tiež mimoriadne účinný proti ochabnutému podbradku. Pri pravidelnom používaní na problematické partie tela spevňuje pokožku a predstavuje dokonalý prostriedok proti celulitíde a tzv. metličkám. Maska obsahuje drobné častice kávových zŕn, ktoré jemne zlupujú odumreté epitelové bunky a podporujú prekrvenie pokožky, pripravujú ju na lepšiu absorpciu ostatných aktívnych látok či ďalšie kozmetické ošetrenie.

Perfect Body Cream

Multifunkčný telový krém, určený na boj proti kožným defektom. Produkt je založený na receptúre Biopeptide Complex a Nutrivi vode. Hlavná zložka Regestril® urýchľuje syntézu kolagénu, chráni kožu proti pôsobeniu voľných radikálov a tiež ju stimuluje k obnove, účinne redukuje strie. Koža je hladšia, hĺbkovo hydratovaná a pevnejšia. Balzam tiež zmierňuje podráždenie v dôsledku opaľovania alebo depilácie. Vďaka obsahu prírodného kolagénu rýchlo regeneruje, spevňuje a vyhladzuje pokožku, účinne spomaľuje proces starnutia. Produkt intenzívne hydratuje a obnovuje hebkosť a pružnosť pokožky.

Set Gua-sha a Roller

Sú výborným pomocníkom na každodennú starostlivosť o pokožku a zlepšenie kontúr tváre. 

TVÁROVÁ JOGA s la Paula

Tento jedinečný rituál sebalásky je spojením tradičných cvičení jogy a modernej dermatológie, ktoré vám pomôžu spevniť svaly tvárezlepšiť cirkuláciu a stimulovať produkciu kolagénu. Tvárová joga je skvelý spôsob, ako udržiavať svoju pleť zdravú a žiarivú z pohodlia vášho domova.