Všetko o akné a ako s ním bojovať

Ako vzniká akné? 

Existuje množstvo dôvodov, ako akné vzniká. Veľa z teórií, o ktorých sa hovorí pri vzniku akné, nemusia byť celkom pravdivé. Poďme si povedať o tom, aké sú skutočné spúšťačetohto kožného problému. Ak ste už niekedy počuli o tom, že akné spôsobuje znečistená pleť, ide o jeden z mýtov, ktoré nie sú založené na pravde. Pokiaľ ide o vznik akné, nesúvisí z čistotou pleti. Akné vzniká pri póroch, ktoré sú upchaté mazom, ktorý produkuje pokožka. Ďalším z mýtov je ten, že sa vám akné začné tvoriť po konzumácii čokolády, prípade mastných a vysokokalorických jedál. V prvom rade je dobré povedať si, že zdravá strava má na svedomí správne fungovanie organizmu, čo znamená, že pri správnom stravovaní by mal byť váš organizmus v poriadku.

problematická pleť s akné

Pokiaľ však ide o kalorické a mastné jedlá, tie na vznik akné nemajú žiaden vplyv. Ako je to však s tou čokoládou? Pokiaľ ide o kvalitnú čokoládu, spravidla nebude spôsobovať problémy s pleťou. Problémy spôsobuje priemyselný cukor, ktorý sa používa v lacnejších čokoládach. A ten spôsobuje kolísanie inzulínu a práve to môže byť spúšťačom problémov so vznikom akné. Nejde však len o lacnú čokoládu, s týmto problémom sa stretnete aj pri konzumácii tučného sladkého pečiva a podobne. 

Ako sa (ne)zbaviť akné?

Teraz, keď už vieme, čo môže byť spúšťačom akné si poďme povedať, ako by sme sa ho nemali zbavovať. Opäť si predstavíme niekoľko metód, ktoré ste mohli počuť ako tip na zbavenie sa akné, no spravidla ide o veľmi zlé a nevhodné postupy, ktoré by ste rozhodne robiť nemali. Prvou metódou je sušenie akné. V skutočnosti to nemá nič spoločné so suchou či hydratovanou pleťou. V skutočnosti ide o to, že pri vysušení získate efekt podráždenej a napnutej pokožky, ktorá bude na povrchu mastná. Mastná pleť je teda jeden z možných dôvodov tvorenia akné. Jednoznačne však nesiahajte po agresívnych prípravkov na pleť, ktoré vašu pokožku vysučia viac, ako by ste chceli a to bude mať za následok tvorbu ešte väčšieho množstva kožného mazu a teda ďalšiu tvorbu akné.

čo na problematickú pleť

Ďalším mýtom pri zbavovaní sa akné je používanie prípravkov na pleť, ktoré spôsobujú začervenanie, pálenia  podobne. To, že čo páli a štípe, to je účinné, to vôbec neplatí. Naopak, pálenie pleti vám spôsobí podráždenie, no žiaden výsledok pokiaľ ide o eliminovanie tvorby akné. 

Ako sa zbaviť akné a v akom štádiu to riešiť?

Teraz, keď už vieme, ako môže akné vzniknúť a aj to, ako ho neliečiť, poďme si povedať, kedy a ako je dobré ho začať liečiť. Akné je potrebné začať liečiť hneď na začiatku jeho objavienia sa na vašej pleti a určite netreba čakať, že sa to vylieči samé, prípadne čakať na to, ako sa bude rozšírovať a stav vašej pleti sa bude zhoršovať. Z lekárského hľadiska pôjde pri liečení akné zväčša o nejaké antibiotiká, prípadne iné látky, ako antiandrogény a podobne. Žiadne z týchto látok však nie sú úplne bezpečné a preto náš tip znie: prírodné látky, ktoré nájdete napríklad v produktoch od švédskej značky prémiovej kozmetiky Larens. 

Kde sa akné vyskytuje?

Akné je kožný problém, ktorý sa môže prejavovať nie len na pleti. Kde všade môžete mať akné? Môže sa objaviť na vašej pleti, lícach, chrbáte, na čele, krku, zadku a podobne. To všetko sú miesta, kde sa akné môže vyskytovať a kde ho treba riešiť. V príade, že by ste akné neriešili, môžete mať takzvané zapálené akné, prípadne môžete mať po akné jazvy. 

bojujte s akné profesionálne

Aké typy akné poznáme?

V súčastnosti máme niekoľko typov akné, ktoré rozlišujeme. Predstavme si teda 4 typy akné a ako sa vyznačujú. 

  1. Mierne akné - čierne a biele bodky. Okrem toho to môžu byť pupienky. 
  2. Stredne závažné akné - nazývané aj papuly - vznikajú zapálené červené pupienky a pustuly- Tie už obsahujú hnis, čo je znakom neriešenia bodiek (mierného akné).
  3. Ťažké akné - tu už ide o veľké množstvo zapálenýc pupienkov, papúl a pastúl. Na pleti, respektíve na mietach výskytu akné sa tvoria veľké mapy a bolestivé ložiská. V tomto štádiu už zvyknú ostávať jazvy a hyperpigmentácia.
  4. Akútne - najťažší typ akné. Tento typ akné sa prejavuje pridruženžmi problémami, ako bolesť kĺbov a horúčky. Pri tomto type už ide o pomerne veľké riziko trvalého poškodenia pokožky. 

Používať make-up, ak mám akné? 

Túto otázku dostávame pomerne často od našich klientiek a posnažíme sa vám na ňu čo najjednoduchšie odpovedať. Samozrejme, že ideálne je na poškodenú pokožku, respektíve problematickú pleť s akné je najlepšie nepoužívať nič. Na druhej strane je bežné, že ak vám to práca nedovoľuje, pípadne sa pohybujete v meste, medzi ľuďmi, alebo vám to bez make-upu nie je prirodzené a pohodlné, môžete ho používať. Je však dobré nájsť si make-up, ktorý bude vhodný na vašu pleť. Čo je však najpodstatnejšie je to, aby ste si večer čistili pleť. To je najdôležitejším krokom. Čistá pleť pred spaním je základom, ktorý by mal fungovať u každej z vás. 

Akú kozmetiku používať na problematickú pleť? 

Z našej skúsenosti vám vieme odporúčať prémiovú švajčiarskú kozmetiku Larens. Táto populárna značka produkuje profesionálne prípravky na starostlivosť o pleť a to aj v prípade, že máte problematickú pokožku. Rady ako Larens Dermo a iné sú dokonalým riešením pre vašu problematickú pleť. Ak neviete, aké produkty sú pre vás vhodné, neváhajte nás kontaktovať a zistiť, ktoré produkty potrebujete pridať do svojej pravidelnej starostivosti o pokožku tak, aby ste docielili čo najlepší výsledok ako od profesionálov v pohodlí domova.